Bursa Kent Müzesi

 • BURSA KENT MÜZESİ

  14 Şubat 2004’te açılan Bursa Kent Müzesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin kültürel, tarihsel, sosyal ve ekonomik birikimini korumak, tanıtmak ve yarının kentlilerine yol göstermek amacıyla kurulmuş özel bir müzedir.

  Müze, 1926 yılında Mimar Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından I. Ulusal Mimarlık Akımı Üslubunda inşa edilen Adliye ve Maliye (Defterdarlık) binalarında faaliyet göstermektedir. Bursa ile ilgili her türlü belge, eşya, kitap, görsel malzeme, ses ve görüntü kayıtlarının toplandığı Bursa Kent Müzesi, kuruluşundan günümüze hazırladığı sergiler, gerçekleştirdiği etkinlikler ve planladığı eğitim programları ile Türkiye’nin en nitelikli ve sevilen müzelerinden biri haline gelmiştir. 

  ADIM ADIM BURSA

  70 yılı aşkın süre boyunca Bursa Adliyesi olarak kullanılan ve 2001 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından devir alınarak restore edilen bina üç kattan oluşur.

  Giriş katında bulunan birinci galeride Bursa’nın prehistorik döneminden Bithinya, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemleriyle Kurtuluş Savaşı yıllarına uzanan bilgiler aktarılmaktadır. Bu galeride ayrıca 18. ve 19. yüzyılda Bursa’da yaşanan felaketlere ilişkin verilen bilgiler de dikkati çekmektedir. Aynı kattaki ikinci galeride Cumhuriyet dönemi ile Bursa’nın değişen yüzüne, çeşitli dönemlerde Bursa’ya yönelik olarak gerçekleşen göç hareketlerine, Bursa’nın mimari yapısı ve kentleşmesine, Uludağ’a ilişkin bilgilere ulaşmak mümkündür. 

  Müzenin -1. Katında bulunan galeride 18. yüzyılda Bursa’ya gelen Avrupalı seyyahların çektiği Bursa çarşısı fotoğrafları kaynak edilerek hazırlanan el sanatları çarşısı yer almaktadır. Koridor şeklinde ve adeta yaşayan bir sokak gibi zemininde taşlar döşeli olan bölümünde Bursa’nın geleneksel ticaret hayatını yansıtan havlucu, arabacı, nalbant, saraç, semerci, yemenici, bıçakçı, bakırcı-kalaycı, tenekeci, marangoz, keçeci, sepetçi, çinici, şekerci, kebapçı esnafına ait dükkân canlandırmaları bulunmaktadır. Bunlardan ayrı şekilde tasarlanan ipek bölümü ise müzenin oldukça dikkat çeken alanlarından biridir. 

  1. Kat galeri alanında ise Bursa'daki geleneksel yaşam kültürü anlatılmaktadır. Bursa’nın kaplıcalarının, yemek kültürünün, gezeklerinin, Karagöz ve Hacivat gibi kültürel zenginliklerinin gösterildiği bölümde müzeye bağışlanan etnografik objeler de izlenime sunulmuştur.

  2.010 metrekare alana sahip bulunan ve yıllar geçtikçe koleksiyonu büyüyen Bursa Kent Müzesi’nde eser teşhir ve sergi alanlarının yanı sıra, Bursa ile ilgili her türlü tarihi evrak, kitap, film, belgesel, fotoğraf gibi dokümanların toplanarak korunduğu bir kent belleği, dia multivizyon gösterileri ve küçük toplantıların yapılabileceği çok amaçlı salon ile bir müze kafe ve müze mağazası yer almaktadır. 

   


  BURSA KENT MÜZESİ’NDE EĞİTİM 

  Bursa Kent Müzesi’nde tüm eğitim faaliyetleri okul öncesinden yetişkinlere kadar her kesime hitap edecek şekilde tasarlanmaktadır. Yaşantıya dayalı öğrenme modelleri ile kurgulanan bu eğitimler ziyaretçisinin unutulmayacak bir deneyim tatmasına olanak tanır. Bununla birlikte Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen okul dışı öğrenme programlarıyla öğrencilerin derslerini müzelerde işlemelerinin kapısını açar.

  ZİYARETİNİZİ PLANLAYIN

  Bursa Kent Müzesi'ne kendiniz ve okul, dernek, stk ve diğer kurum ve kuruluşlar için ziyaret planı oluşturabilirsiniz. Grup rezevasyonları ziyaret planı oluşturmadan ve rezervasyon yapmadan önce eğitim programlarını veya ders programlarını incelemenizi önemle tavsiye ederiz.

  • Tüm rehberli turlar için rezervasyon koşulu vardır.
  • Altı yaştan itibaren tüm yaş gruplarına uygun drama atölyeleri hazırlanmaktadır.
  • Okul grupları, özel rehberli tur talepleriniz, drama atölyeleri ve diğer etkinlik detayları, rezervasyonları ve ücret bilgileri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Erişilebilirlik

  Engelli bireylerin ziyaretlerine uygun tasarlanan Bursa Kent Müzesi’nde tekerlekli sandalye kullanıcıları, asansör ve rampalarla müzenin tüm katlarına ve sergi salonlarına ulaşabilmektedir. Bununla birlikte müzede engelli ziyaretçilerin kullanımına uygun tuvalet ve dileyen misafirlerin kullanabilmesi için tekerlekli sandalyeler de bulunmaktadır.  

   

 • İLETİŞİM BİLGİLERİ
  Müze Adı : Bursa Kent Müzesi
  Adres : Hocaalizade Mah. Atatürk Cad. Kültür Sok. No. 8 16010 Osmangazi / BURSA
  Telefon : (0224) 716-3790
  Whatapp : (0224) 716-3790
  E-Posta : kentmuzesi@bursa.bel.tr
  Sorumlu Kişi : Bursa Kent Müzesi Sorumlusu

  ZİYARET BİLGİLERİ

  Bursa Müze, bünyesinde yer tüm müzelerimiz Pazartesi günleri kapalıdır. 1 Ocak’ta ve dini bayramların ilk günlerinde  kapalı olup bunlar dışında resmi tatillerde açıktır.


  Salı - Pazar

  09:00 - 17:30
   

  NASIL GİDERİM?

  Servis ve Ulaşım

  Bursa Müze'ye Osmangazi dışından gelmek isteyenler düzenli işleyen servis araçlarıyla ulaşabilirsiniz.


   
  Toplu Taşıma

     Müzeye Yakın Otoparklar
Bunu Paylaş:
Bursa Kent Müzesi ziyaretler için hemen rezervasyon yapabilir veya ziyaretinizi planlayabilirsiniz.

DİĞER MÜZELERİMİZ