Gelenekli sanatlarımız, milletimizin tarih sahnesine çıkış tarihinden bugüne taşıdığı kültürel unsurlarıyla bizleri bir zaman yolculuğuna çıkarır. Bu yolculukla birlikte tarihi birikim ve milli-manevi değerlerimizin de varlığına şahitlik etmekteyiz. Minyatür sanatı, gelenekli sanatlar içinde kültür taşıyıcılığı ve koruyuculuğu icrasını Orta Asya’nın engin düzlüklerinden Anadolu ufuklarına taşımıştır. Uygur, Selçuklu ve Osmanlı semalarının altında gerçekleşen fırça ve boyanın raksı Türk milletinin medeniyet arkının hala akan bir kolu olmuştur.

 

 

Minyatür sanatı, tarih boyunca insanimizin her hâline tercüman olmuştur. Tarihi vazifesi gibi bugün dahi minyatür diliyle değerlerimizi tespit edip onları nakşetmek mümkündür. Arz ettiğimiz bu projenin temel gayesi, kadim geleneğimizin kıymetli sanatı olan minyatür gözüyle yaşadığımız şehrin bizi çepeçevre kuşatan eserlerimiz ve değerlerimizi gönül gündemine almaktır.

 

 

Şehrimizin bizlere miras ve emanet kalan eser ve değerlerinden bir kısmının minyatür gözüyle anlatıldığı bu özel koleksiyonu sanatseverlere sunmaktan mutluluk duymaktayız. Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Melek Eğitim Kursları (BUSMEK) ve Müzeler Şube Müdürlüğümüz paydaşlığında, 14 minyatür sanatçısı tarafından hazırlanan bu projenin gayesi maziden bugüne nice önemli eserler ve değerler taşıyan Bursa şehrini tanıtmaktır. Muradiye El Yazmaları Müzemizde 20 Ocak-20 Mayıs tarihleri arasında izlenime açık olacaktır.


Bu anlamlı sergimizin açılışına tüm halkımız davetlidir. 


Bunu Paylaş: