Anadolu Ajansı Cumhuriyet'in 100. yılında prestij kitap serisi "100 Yılın 100 Eseri" çalışmasında edebiyat, sinema, müzik, mimari ve sanat alanlarında ön plana çıkan 100 adetlik seçkiyi 5 ciltlik kitap serisinde bir araya getirdi. Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Müzesi  koleksiyonunda yer alan Malik Aksel"in "Halay" adlı suluboya tekniğinde çalıştığı tabloya da 100 Yılın 100 Sanat Eseri  kitabında yer verildi.

Malik Aksel,  Katerin’de, 1901 yılında doğdu. 1918 yılında girdiği Darülmuallimin’den mezun oldu. 1928 yılında resim pedagojisi eğitimi alması için Atatürk’ün isteği üzerine  gönderildiği Almanya’da, Berlin Yüksek Resim Öğretmen Okulu’nda yükseköğrenimini tamamladı .Gazi Terbiye (Eğitim) Enstitüsü’nde kurduğu Resim-İş Bölümü’nde resim ve sanat tarihi öğretmenliği yaptı. Cumhuriyet dönemi resim sanatına damga vuran Malik Aksel’e ait 102 adet tabloyu, 80 adet taşbaskı koleksiyonunu ve aile fotoğrafları ve bazı özel eşyalarını da Bursa Kent Müzesi’nde sergilenmek üzere Bursa Büyükşehir Belediyesine bağışlamışlardır.

 100. yılın 100 eseri serisinde yer verilen  Bursa Kent Müzesi koleksiyonunda bulunan Malik Aksel imzalı ‘’Halay’’ tablosu suluboya tekniğinde yapılmış,, figürler renk lekeleri şeklinde belirtilmiştir. Resmin sol tarafında elinde davul çalar vaziyette bir kişi ve onun hemen üst tarafında zurna çalan bir figür bulunmaktadır. Resmin sağ tarafında ise üç kişi halay çeker şekilde betimlenmiştir.

Bunu Paylaş: