Türkiye’nin ilk Kent Müzelerinden biri olan ve kendisinden sonraki müzelere örnek teşkil eden Bursa Kent Müzesinin kuruluşunun 20.yılını şerefine özel bir sergi hazırladık. Şehrimizin yetiştirdiği en önemli sanatçılardan bir olan Zeki Müren’i ve sanat hayatını anlatan sergi, sanatçının kişisel eşyalarından oluşan koleksiyonundan kurgulandı. 

Koleksiyonda sanatçıya ait sahne kıyafetleri, gözlükleri, ayakkabıları, piyanosu, plakları ve birçok kişisel eşyasının yanı sıra, kendi eliyle yazdığı besteleri, mektupları, notları bulunmaktadır. Ayrıca koleksiyonun büyük bir çoğunluğunu da Zeki Müren’ e ait fotoğraflar oluşturmaktadır. Fatma Girik’ten Ajda Pekkan’a, Cüneyt Arkın’dan Müzeyyen Senar’a kadar birçok sanatçıyla hatıra fotoğrafları yer almaktadır. Sergide ünlü sanatçının sanat kimliğini ve eserlerini yansıtan nitelikli bir teşhirin yanı sıra, kendisinin çizdiği desenlerden oluşan dijital sergilemeler ve yapay zekayla oluşturulan uygulamalar da yer almaktadır.

          Bestesiyle, yorumuyla, Türk Sanat Müziğinde iz bırakan Sanat Güneşimiz bıraktığı bir çok eserle hayranlarını karşılamaya “Zeki Müren Elbet Bir Gün Buluşacağız.” Sergisi ile  Bursa Kent Müzemizde devam ediyor. Sanatçıya ait kıymetli koleksiyondan kurgulanan sergimizin açılışına tüm halkımız davetlidir.

         Sergimiz yıl boyunca ziyarete açıktır.

Bunu Paylaş: