Osman Gazi Türbesi

 • OSMANGAZİ

  1258 yılında doğan Osman Gazi, Ertuğrul Beyin üç oğlundan birisidir. Babasının vefatı sonrası ortak bir karar ile daha 23 yaşında iken beyliğin başına getirilen Osman Gazi, 1298'de Bilecik ve Yarhisar'ı fethetmiş, bu gelişmeler sonucu Selçuklu Sultanı tarafından kendisine uç beyliği verilmiştir. Ardından 1299 yılında İnegöl'ü fethetmiş, Selçuklu Devleti'nin yıkılmasıyla 1300 yılında Osmanlı Beyliği bağımsızlığını ilan etmiştir. Karacahisar'da kendi adına hutbe okutup, kadı tayin etmiş, Yenişehir'i beylik merkezi yapmıştır. Kendisine tabi olanlara “Osmanlı” denilmiştir. Aynı aşiretten Ömer Bey'in kızı Mal Hatun ile evlenen Osman Gazi, dönemin önemli mutasavvıflarından Şeyh Edebali ile olan muhabbeti ve ondan aldığı desteği, ona her daim yol göstermiştir.

  Rivayete göre 11 yıl boyunca süren Bursa kuşatmasında fethe yakın bir zamanda Osman Gazi Söğüt'te vefat etmiştir. Diğer bir rivayete göre ise fethin gerçekleştiğini duyduktan sonra, 1326 yılında vefat etmiştir. Vefat ettiğinde geriye bıraktığı miras; zırh, bir çift çizme, birkaç tane sancak, bir kılıç, bir mızrak, bir tirkeş, birkaç at, üç sürü koyun, tuzluk ve kaşıklıktan ibarettir.

  Çocuklan Pazarlu Bey, Çoban Bey, Hamid Bey, Orhan Bey, Alaeddin Ali Bey, Melik Bey, Savcı Bey ve Fatma Hatun'dur.

   

  Adres: Osmangazi Mahallesi Yiğitler Cad. No:4 16040 Tophane Osmangazi/Bursa

   

  Açılış Saatleri:

  Kış Dönemi: 08.00-18.00

  Yaz Dönemi: 08.00-20.00

 • İLETİŞİM BİLGİLERİ
  Müze Adı : Osman Gazi Türbesi
  Adres : Osmangazi Mahallesi Yiğitler Cad. 16040 Osmangazi / BURSA
  Telefon : (0224) 716-3737
  Whatapp : (0224) 716-3737
  E-Posta : bursamuze@bursa.bel.tr
  Sorumlu Kişi : Muradiye Kuran ve El Yazmaları Müzesi Sorumlusu

  ZİYARET BİLGİLERİ

  Bursa Müze, bünyesinde yer tüm müzelerimiz Pazartesi günleri kapalıdır. 1 Ocak’ta ve dini bayramların ilk günlerinde  kapalı olup bunlar dışında resmi tatillerde açıktır.

   

  Salı - Pazar

  11:00 - 19:00

  Salı - Pazar

  11:00 - 19:00

   

  Güvenli bir ziyaret için Arter binasında alınan tedbirleri ve bu dönemde uygulanan ziyaret kurallarını görüntülemek için tıklayın.


  • Perşembe günleri sergi girişleri tüm ziyaretçiler için ücretsizdir.
  • Sergi girişi, engelli ziyaretçinin refakatçisi için de ücretsizdir.
  • Sergi giriş bileti, tüm galerileri kapsar.
  • Bursa Müze binasının Kütüphane, Kitabevi, Bistro by Divan alanlarına, kamuya açık etkinliklere ve Galeri 0'daki sergiye giriş için bilet gerekli değildir.

   

  NASIL GİDERİM?

  Servis ve Ulaşım

  Bursa Müze'ye Osmangazi dışından gelmek isteyenler düzenli işleyen servis araçlarıyla ulaşabilirsiniz.


   
  Toplu Taşıma

  Bursa Müze, Merinos metro istasyonu Gezi çıkışına ve Osmanbey metro istasyonu Pangaltı/Dolapdere çıkışına 10-15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.  Müzeye Yakın Otoparklar

  Müzelere aracınızla gelmeniz durumunda Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi otoparkını (AKKM Otoparkı) kullanabilirsiniz. Açık ve kapalı şekilde iki tür otoparkın yanı sıra VIP girişler için özel otopark alanıda mevcuttur.


Bunu Paylaş:
Osman Gazi Türbesi ziyaretler için hemen rezervasyon yapabilir veya ziyaretinizi planlayabilirsiniz.

DİĞER MÜZELERİMİZ